park

Co inni powiedzą . Nie przejmowałem się porażką, ale bardziej tym, że od tego momentu zawiodłem, coś nie poszło, jestem gorszy. Podwinęła mi się noga. Mam tylko podstawowe umiejętności. To kładzie na mnie złe światło. Chce być z siebie zadowolony,  ale to dzieje się rzadko, a każda porażka jeszcze to oddala lub pogarsza.

Jestem dumny z innych i ich osiągnięć, ale  ja przy nich jestem gorszy. Nie podejmuje rękawicy i nie robie tego samego. Pytam siebie: czemu ja nie wpadłem na ten pomysł? czemu ja tego nie robię? Niech inni nie robią nic, żebym ja nie czuł się przy nich gorszy -  tak bardzo jestem zazdrosny. 

Mity i fakty na temat alkoholu

Ponieważ alkohol jest powszechnie dostępny i spożywany w wielu sytuacjach społecznych, często ulegamy złudzeniu, że wiemy o nim wszystko. Jednak obserwacje specjalistów wskazują, że tak nie jest. Istnieje wiele błędnych i szkodliwych przekonań na temat alkoholu, które określamy jako mity alkoholowe.

Mit Piwo co prawda zawiera alkohol, ale w tak małych ilościach, że nie ryzykuje się pijąc je, bo jest mniej szkodliwe.
Fakt: Szkody mogą pojawić się u osób, które piją tylko i wyłącznie piwo. Wypicie jednej szklanki 250 ml piwa o mocy 5% powoduje wprowadzenie do organizmu takiej samej ilości alkoholu, co wypicie małego kieliszka 30 ml wódki o mocy 40%.

Mit Ktoś, kto pije dużo w weekendy, a w inne dni tygodnia pije małe ilości alkoholu lub wcale nie pije, nie ryzykuje uzależnieniem.
Fakt: Nawet jednorazowe upicie się jest szkodliwe dla organizmu. Problemy alkoholowe zazwyczaj narastają stopniowo i zaczynają się od regularnego nadużywania alkoholu w pewnych określonych, powtarzających się sytuacjach. U części osób pijących w weekendy można rozpoznać objawy uzależnienia.

Mit Jeśli kierowca prześpi się trochę po piciu alkoholu, to po obudzeniu może spokojnie prowadzić samochód.
Fakt: Stężenie alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu zależy od ilości spożytego alkoholu, ciężaru ciała osoby pijącej i czasu, jaki upłynął od spożycia alkoholu. Wątroba metabolizuje alkohol ze stałą prędkością ok. 8-10 g na godzinę u kobiety i 10-12 g na godzinę u mężczyzny. Sen nie wpływa na przyspieszenie tego procesu.

Mit Jeśli wypiję kawę po spożyciu alkoholu, to szkodliwe działanie alkoholu zostanie usunięte.
Fakt: Picie kawy nie wpływa na poziom stężenia alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu. Choć może wywoływać mylne, subiektywne wrażenie bycia trzeźwym.

Mit Jeśli piję alkohol w bezpiecznym miejscu np. w gronie osób znajomych, to mi nic nie grozi i mi to nie zaszkodzi.
Fakt: Szkody mogą pojawić się bez względu na to gdzie pijesz alkohol. Szkody zdrowotne są związane z działaniem alkoholu na organizm i zależą przede wszystkim od ilości wypijanego alkoholu i częstotliwości picia. Inne zachowania podejmowane pod wpływem alkoholu takie jak: kłótnia, stosowanie przemocy, niechciane kontakty seksualne, również mogą być źródłem poważnych strat i mogą pojawić się niezależnie od miejsca, w którym spożywamy alkohol.

Mit Alkohol relaksuje i jest dobrym środkiem na zdenerwowanie.
Fakt: Alkohol działa uśmierzająco i depresyjnie. Chwilowe odprężenie, jakiego doznają niektóre osoby po spożyciu alkoholu powoduje, że nie myśli się o problemach życiowych. Po wytrzeźwieniu wraca się do problemów z większą siłą. Wpływ alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy pociąga za sobą jeszcze większą "nerwowość".

Pięć podtypów uzależnienia od alkoholu

  1. Podtyp "młody dorosły" charakteryzuje się stosunkowo niskim wskaźnikiem uzależnienia od innych substancji psychoaktywnych, brakiem innych problemów psychicznych, rzadkimi przypadkami występowania uzależnienia w rodzinie. Osoby takie zwykle nie poszukują pomocy.
  2. Podtyp "młody antyspołeczny" obejmuje w większości około dwudziestolatków, którzy w dość młodym wieku rozpoczęli picie alkoholu. W ich rodzinach spotyka się osoby uzależnione. Uzależnienie w ich przypadku łączy się z rożnego rodzaju problemami psychicznymi , a ponad to często są uzależnieni od nikotyny lub używają narkotyków.
  3. Podtyp "funkcjonalny" obejmuje przeważnie ludzi w średnim wieku, dobrze wykształconych, z ustabilizowaną sytuacją zawodową i rodzinną. W ich rodzinach spotyka się przypadki uzależnienia.
  4. Podtyp "średnio-nasilony " obejmuje osoby, które zazwyczaj maja w swoich rodzinach osoby uzależnione od alkoholu, często borykają się z problemami psychicznymi, większość z nich to ludzie palący papierosy. W tej grupie wiele osób poszukiwało już pomocy.
  5. Podtyp "przewlekły" obejmuje osoby w średnim wieku , które stosunkowo wcześnie zaczęły pić; osoby te cechuje wysoka częstotliwość występowania zachowań antyspołecznych i przestępczych. Najczęściej pochodzą z rodzin alkoholowych. Duży odsetek osób z tej podgrupy leczyło się z powodu uzależnienia.