park

Mity i fakty na temat alkoholu

Ponieważ alkohol jest powszechnie dostępny i spożywany w wielu sytuacjach społecznych, często ulegamy złudzeniu, że wiemy o nim wszystko. Jednak obserwacje specjalistów wskazują, że tak nie jest. Istnieje wiele błędnych i szkodliwych przekonań na temat alkoholu, które określamy jako mity alkoholowe.

Mit Piwo co prawda zawiera alkohol, ale w tak małych ilościach, że nie ryzykuje się pijąc je, bo jest mniej szkodliwe.
Fakt: Szkody mogą pojawić się u osób, które piją tylko i wyłącznie piwo. Wypicie jednej szklanki 250 ml piwa o mocy 5% powoduje wprowadzenie do organizmu takiej samej ilości alkoholu, co wypicie małego kieliszka 30 ml wódki o mocy 40%.

Mit Ktoś, kto pije dużo w weekendy, a w inne dni tygodnia pije małe ilości alkoholu lub wcale nie pije, nie ryzykuje uzależnieniem.
Fakt: Nawet jednorazowe upicie się jest szkodliwe dla organizmu. Problemy alkoholowe zazwyczaj narastają stopniowo i zaczynają się od regularnego nadużywania alkoholu w pewnych określonych, powtarzających się sytuacjach. U części osób pijących w weekendy można rozpoznać objawy uzależnienia.

Mit Jeśli kierowca prześpi się trochę po piciu alkoholu, to po obudzeniu może spokojnie prowadzić samochód.
Fakt: Stężenie alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu zależy od ilości spożytego alkoholu, ciężaru ciała osoby pijącej i czasu, jaki upłynął od spożycia alkoholu. Wątroba metabolizuje alkohol ze stałą prędkością ok. 8-10 g na godzinę u kobiety i 10-12 g na godzinę u mężczyzny. Sen nie wpływa na przyspieszenie tego procesu.

Mit Jeśli wypiję kawę po spożyciu alkoholu, to szkodliwe działanie alkoholu zostanie usunięte.
Fakt: Picie kawy nie wpływa na poziom stężenia alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu. Choć może wywoływać mylne, subiektywne wrażenie bycia trzeźwym.

Mit Jeśli piję alkohol w bezpiecznym miejscu np. w gronie osób znajomych, to mi nic nie grozi i mi to nie zaszkodzi.
Fakt: Szkody mogą pojawić się bez względu na to gdzie pijesz alkohol. Szkody zdrowotne są związane z działaniem alkoholu na organizm i zależą przede wszystkim od ilości wypijanego alkoholu i częstotliwości picia. Inne zachowania podejmowane pod wpływem alkoholu takie jak: kłótnia, stosowanie przemocy, niechciane kontakty seksualne, również mogą być źródłem poważnych strat i mogą pojawić się niezależnie od miejsca, w którym spożywamy alkohol.

Mit Alkohol relaksuje i jest dobrym środkiem na zdenerwowanie.
Fakt: Alkohol działa uśmierzająco i depresyjnie. Chwilowe odprężenie, jakiego doznają niektóre osoby po spożyciu alkoholu powoduje, że nie myśli się o problemach życiowych. Po wytrzeźwieniu wraca się do problemów z większą siłą. Wpływ alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy pociąga za sobą jeszcze większą "nerwowość".

Pięć podtypów uzależnienia od alkoholu

  1. Podtyp "młody dorosły" charakteryzuje się stosunkowo niskim wskaźnikiem uzależnienia od innych substancji psychoaktywnych, brakiem innych problemów psychicznych, rzadkimi przypadkami występowania uzależnienia w rodzinie. Osoby takie zwykle nie poszukują pomocy.
  2. Podtyp "młody antyspołeczny" obejmuje w większości około dwudziestolatków, którzy w dość młodym wieku rozpoczęli picie alkoholu. W ich rodzinach spotyka się osoby uzależnione. Uzależnienie w ich przypadku łączy się z rożnego rodzaju problemami psychicznymi , a ponad to często są uzależnieni od nikotyny lub używają narkotyków.
  3. Podtyp "funkcjonalny" obejmuje przeważnie ludzi w średnim wieku, dobrze wykształconych, z ustabilizowaną sytuacją zawodową i rodzinną. W ich rodzinach spotyka się przypadki uzależnienia.
  4. Podtyp "średnio-nasilony " obejmuje osoby, które zazwyczaj maja w swoich rodzinach osoby uzależnione od alkoholu, często borykają się z problemami psychicznymi, większość z nich to ludzie palący papierosy. W tej grupie wiele osób poszukiwało już pomocy.
  5. Podtyp "przewlekły" obejmuje osoby w średnim wieku , które stosunkowo wcześnie zaczęły pić; osoby te cechuje wysoka częstotliwość występowania zachowań antyspołecznych i przestępczych. Najczęściej pochodzą z rodzin alkoholowych. Duży odsetek osób z tej podgrupy leczyło się z powodu uzależnienia.

Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu jest przedmiotem badań teoretycznych i klinicznych wielu naukowców. Jedną z kwestii, którą się zajmują to próby opisu faz uzależnienia od tej substancji. Dzisiaj przedstawię fazy rozwoju choroby, następnym opisem będą podtypy uzależnienia.
W celu dokonania diagnozy lub autodiagnozy nie ma konieczności spełniania wymogu dopasowania się do wszystkich bez wyjątku kryteriów. Ważne jest aby w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących modelu picia i konsekwencji wypijanego alkoholu na nie
Fazy rozwoju uzależnienia od alkoholu.

1. Faza wstępna tzw. objawowa

charakteryzuje się piciem w celu uzyskania ulgi przy jednoczesnym wzroście tolerancji na alkohol.

2.Faza ostrzegawcza, zwiastunowa

pojawia się coraz większa koncentracja na alkoholu, picie po kryjomu i z chciwością(łapczywie). Alkoholik szuka lub organizuje okazje do wypicia. Sytuacja staje się trudniejsza dla pijącego i otoczenia nierozumiejącego symptomów rozwijającej się choroby, co skutkuje wzrostem poczucia winy u pijącego oraz unikanie rozmów na temat alkoholu.

3.Faza krytyczna(ostra, krzyżowa)

alkoholik traci kontrolę nad piciem. Czuje objawy głodu alkoholowego. Poszukuje usprawiedliwień dla wypicia i tworzy racjonalne uzasadnienia dla wypicia np. "narodziny dziecka muszą być opite", "mam stresującą pracę i mi się należy", "o co Ci chodzi? wszyscy piją", "piwo nie uzależnia", "piwo to nie alkohol" itp. Otoczenie coraz bardziej jest zaangażowane w rozwijającą się chorobę widząc i odczuwając jej skutki. Alkoholik reaguje agresją na uwagi i obwinia otoczenie o to, co się z nim dzieje. Pojawia się etap narzucania sobie okresów abstynencji (sierpień, Wielki Post, urlop) oraz próby zmiany wzorców picia. Polega to na tłumaczeniu sobie i otoczeniu, że skoro piłem z Stachem i Wojtkiem zawsze w sobotę i tylko piwo, a teraz piję w piątek z sąsiadem i tylko drinki to nic mi nie jest. Chory nie przyznaje się do powtarzających się wyrzutów sumienia. Koncentracja na piciu skutkuje wyraźnym zawężeniem zainteresowań oraz zaniedbywaniem bliskich, znajomych i pracy. Alkoholik dba o stały zapas alkoholu w domu lub obmyśla strategię szybkiego uzupełnienia płynów. Alkohol obniża łaknienie lub pobudza go w sposób nienaturalny. Życie intymne zmienia się. Alkohol powoduje obniżenie i osłabienie popędu seksualnego. Niemożność prowadzenia satysfakcjonującego pożycia seksualnego kontrastuje z epizodami urojonej zazdrości o niewierność małżeńską lub partnerską.

4.Faza przewlekła

chory wpada w okresy wielodniowego picia, czyli ciągi. Następuje dalsze osłabienie zasad moralnych. Zdobycie alkoholu staje się celem nadrzędnym. Aby go zdobyć dochodzi do podbierania pieniędzy w domu, kradzieży w sklepach, prostytucji, okłamywania otoczenia, jazdy samochodem pod wpływem alkoholu, przemoc fizyczna, słowna i psychiczna. Uszkodzenie myślenia i zdolność do samooceny. Picie alkoholi niekonsumpcyjnych (perfumy, płyny samochodowe, środki chemiczne) przyspiesza degradację organizmu na poziomie fizycznym i psychicznym. Do zmian fizycznych należy zaliczyć tremor (drżenie), padaczkę alkoholową, do psychicznych lęki i psychozy alkoholowe. Występowanie ciężkich stanów fizycznych poprzedza zgon.

ALKOHOLIZM JEST CHOROBĄ ŚMIERTELNĄ