Szczególną formą psychoterapii, jaką proponujemy w naszym gabinecie w Poznaniu, jest terapia par / małżeńska. W tego typu procesie terapeutycznym uczestniczą małżonkowie lub osoby pozostające w innym związku partnerskim, które przeżywają kryzys i borykają się z coraz bardziej narastającymi nieporozumieniami. Terapie małżeńskie są prowadzone według różnych metod, jednak w każdej, bez względu na podejście psychoterapeutyczne, najważniejszą rolę odgrywa dialog. Rozmowa z psychoterapeutą daje partnerom szansę na dokonanie zmian w swoim życiu, pozwala spojrzeć na kryzys z innej perspektywy, a także pomaga w zrozumieniu uczuć, myśli i potrzeb stanowiących źródło nieprawidłowych relacji z drugą osobą. Podczas spotkań współmałżonkowie są namawiany przez terapeutę do tego, aby odważnie i otwarcie mówili o swoich doświadczenia, przeżyciach oraz uczuciach. Niekiedy bowiem, aby rozwiązać problem, wystarczy go sobie w pełni uświadomić.
Kiedy warto zgłosić się na terapię par?
Większość małżeństw przychodzi na psychoterapięterapię w momencie, kiedy współmałżonkowie nie są w stanie już ze sobą normalnie rozmawiać, gdyż każda próba konwersacji kończy się kłótnią. Jest to ostatni dzwonek, aby skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
O wiele lepiej zgłosić się na terapię par dużo wcześniej, zwłaszcza kiedy:
- Brakuje nam ciepła i bliskości w związku,
- Nie rozumiemy zachowania partnera i my również czujemy się nierozumiani, niekiedy nawet niewystarczająco ważni dla drugiej strony,
- Przestajemy spędzać czas razem, a coraz częściej spędzamy go oddzielnie,
- Przestajemy dbać o swój własny wygląd lub zdrowie,
- Brakuje nam jednomyślności w kwestiach związanych z wychowaniem dzieci,
- Codzienne życie znacząco odbiega od naszych wyobrażeń oraz oczekiwań co do szczęśliwego związku,
- Nie dzielimy zainteresowań i nie mamy o czym ze sobą rozmawiać,
- Sprawy intymne omawiamy częściej z przyjaciółką niż ze współmałżonkiem,
- Partner przestaje być dla nas atrakcyjny i zaczynamy rozglądać się za kimś innym,
- Jeden z partnerów dopuścił się zdrady,
- Partnerstwo jest jednostronne – np. tylko jedna osoba podejmuje kluczowe decyzje,
- Nie czujemy się atrakcyjni przy mężu/żonie, a w towarzystwie innych osób tak.
W czym właściwie może pomóc terapia małżeńska?
Celem terapii par / małżeńskiej jest przede wszystkim zdiagnozowanie problemów i trudności pojawiających się w związku małżeńskim lub partnerskim, odszukanie ich źródła oraz odkrycie mechanizmów działania. Tego typu forma psychoterapii prowadzi do zmniejszenia barier emocjonalnych oraz komunikacyjnych, które najczęściej utrudniają rozwój zarówno związku, jak i każdego partnera. W trakcie sesji partnerzy zyskują także wiedzę i umiejętności, które są niezbędne do samodzielnego rozwiązywania problemów w przyszłości, aby wspólnie przezwyciężać sytuacje kryzysowe. Terapia par daje możliwość spotkania na neutralnym gruncie, pomagając w wyrażeniu własnych uczuć i potrzeb, a także w zrozumieniu zachowań partnera. Dąży do poprawienia jakości funkcjonowania w związku poprzez wyposażenie partnerów w nowe umiejętności wzajemnego mówienia oraz słuchania.
Czy psycholog dla par jest skuteczny?
Prowadzona przez nas terapia dla par w Poznaniu może być niezwykle pomocna, ale jej skuteczność zależy przede wszystkim od zaangażowania obu stron – bez otwartości na rozmowę i gotowości do wprowadzenia zmian trudno osiągnąć trwałe efekty. Ważną rolę odgrywa również wybór doświadczonego specjalisty, który potrafi stworzyć bezpieczną przestrzeń do pracy nad relacją. Zdarza się jednak, że nawet najlepszy psycholog dla par w Poznaniu nie zdoła pomóc, jeśli jedna ze stron nie widzi potrzeby terapii lub obie osoby oczekują szybkich i prostych rozwiązań. Psychoterapia to proces wymagający czasu i pracy, ale może prowadzić do odbudowy bliskości i zrozumienia w związku.
Jak przebiega nasza psychoterapia dla par w Poznaniu?
Oferowana przez nas w Poznaniu psychoterapia dla par to proces dostosowany do indywidualnych potrzeb każdej relacji. Podczas konsultacji wstępnych wspólnie określamy główne problemy i cele terapii. Na tym etapie terapeuta zadaje pytania, pomagające zrozumieć, jak wygląda dynamika Waszego związku oraz jakie trudności wymagają rozwiązania. Właściwe sesje terapeutyczne koncentrują się na budowaniu lepszej komunikacji między partnerami, rozwiązywaniu konfliktów i wzmacnianiu więzi. Pracujemy nad tym, by każda ze stron czuła się wysłuchana i zrozumiana. Często korzystamy z technik, pomagających uświadomić sobie wzorce zachowań oraz emocji utrudniających funkcjonowanie w związku. Może się też zdarzyć, że jeden z partnerów będzie potrzebować indywidualnej pomocy, np. leczenia depresji lub wsparcia w innych obszarach pracy nad sobą. To wszystko bierzemy pod uwagę w trakcie trwania terapii dla par.
Jak się przygotować do terapii dla par w Poznaniu?
Przygotowując się do terapii par warto zacząć od szczerej rozmowy z partnerem o swoich oczekiwaniach wobec terapii. Zapytajcie siebie nawzajem, co chcielibyście zmienić w relacji, i spróbujcie określić wspólny cel, który będzie motywował Was do pracy. Dobrze jest również zastanowić się nad swoimi emocjami i potrzebami – świadomość tego, co czujesz, ułatwi otwartą rozmowę podczas sesji.
Nie mniej istotne jest podejście – pamiętaj, że terapia nie polega na „wskazywaniu winnych”, ale na wspólnym szukaniu rozwiązań. Unikaj presji, by partner zmienił się „dla Ciebie” – terapia wymaga współpracy obu stron.
Jeśli czujesz, że Wasza relacja potrzebuje wsparcia, napisz lub zadzwoń do nas. Razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie, które pomoże Wam zbliżyć się do siebie i zrozumieć wzajemne potrzeby.