Szczególną formą psychoterapii, jaką proponujemy w naszym gabinecie w Poznaniu, jest terapia par / małżeńska. W tego typu procesie terapeutycznym uczestniczą małżonkowie lub osoby pozostające w innym związku partnerskim, które przeżywają kryzys i borykają się z coraz bardziej narastającymi nieporozumieniami. Terapie małżeńskie są prowadzone według różnych metod, jednak w każdej, bez względu na podejście psychoterapeutyczne, najważniejszą rolę odgrywa dialog. Rozmowa z psychoterapeutą daje partnerom szansę na dokonanie zmian w swoim życiu, pozwala spojrzeć na kryzys z innej perspektywy, a także pomaga w zrozumieniu uczuć, myśli i potrzeb stanowiących źródło nieprawidłowych relacji z drugą osobą. Podczas spotkań współmałżonkowie są namawiany przez terapeutę do tego, aby odważnie i otwarcie mówili o swoich doświadczenia, przeżyciach oraz uczuciach. Niekiedy bowiem, aby rozwiązać problem, wystarczy go sobie w pełni uświadomić.

Kiedy warto zgłosić się na terapię par?

Większość małżeństw przychodzi na psychoterapięterapię w momencie, kiedy współmałżonkowie nie są w stanie już ze sobą normalnie rozmawiać, gdyż każda próba konwersacji kończy się kłótnią. Jest to ostatni dzwonek, aby skorzystać z pomocy psychoterapeuty.

O wiele lepiej zgłosić się na terapię par dużo wcześniej, zwłaszcza kiedy:

  • Brakuje nam ciepła i bliskości w związku,
  • Nie rozumiemy zachowania partnera i my również czujemy się nierozumiani, niekiedy nawet niewystarczająco ważni dla drugiej strony,
  • Przestajemy spędzać czas razem, a coraz częściej spędzamy go oddzielnie,
  • Przestajemy dbać o swój własny wygląd lub zdrowie,
  • Brakuje nam jednomyślności w kwestiach związanych z wychowaniem dzieci,
  • Codzienne życie znacząco odbiega od naszych wyobrażeń oraz oczekiwań co do szczęśliwego związku,
  • Nie dzielimy zainteresowań i nie mamy o czym ze sobą rozmawiać,
  • Sprawy intymne omawiamy częściej z przyjaciółką niż ze współmałżonkiem,
  • Partner przestaje być dla nas atrakcyjny i zaczynamy rozglądać się za kimś innym,
  • Jeden z partnerów dopuścił się zdrady,
  • Partnerstwo jest jednostronne – np. tylko jedna osoba podejmuje kluczowe decyzje,
  • Nie czujemy się atrakcyjni przy mężu/żonie, a w towarzystwie innych osób tak.

W czym właściwie może pomóc terapia małżeńska?

Celem terapii par / małżeńskiej jest przede wszystkim zdiagnozowanie problemów i trudności pojawiających się w związku małżeńskim lub partnerskim, odszukanie ich źródła oraz odkrycie mechanizmów działania. Tego typu forma psychoterapii prowadzi do zmniejszenia barier emocjonalnych oraz komunikacyjnych, które najczęściej utrudniają rozwój zarówno związku, jak i każdego partnera. W trakcie sesji partnerzy zyskują także wiedzę i umiejętności, które są niezbędne do samodzielnego rozwiązywania problemów w przyszłości, aby wspólnie przezwyciężać sytuacje kryzysowe. Terapia par daje możliwość spotkania na neutralnym gruncie, pomagając w wyrażeniu własnych uczuć i potrzeb, a także w zrozumieniu zachowań partnera. Dąży do poprawienia jakości funkcjonowania w związku poprzez wyposażenie partnerów w nowe umiejętności wzajemnego mówienia oraz słuchania.